Adwords Uzmanı Nedir ?

Son yılların en popüler mesleği olan Adwords Uzmanlığı nedir? Gelin bir göz atalım. Şirketlerin Google’da ki reklam kampanyalarını projelendiren, kurgulayan ve yöneten kişiyi Adwords Uzmanı olarak adlandırmaktayız. En azından teorikte durum bu. Pratikte olması gereken ise hem sertifikalı bir şekilde hem de piyasa tecrübesi olan bir kişiyi Adwords Uzmanı olarak görevlendirmektedir.

Sektörde benimde sık karşılaştığım bir sıkıntı olarak söyleyebilirim ki; kendisine uzman diyen kişilerin ya sertifikası olmuyor; ya sektör tecrübesi; ikisi de birbirinden beter. Bir de bu kişi az para almasına ve çok uğraşmasına ragmen bütün kurguyu çökertince; patronun büsbütün iştahı kaçıyor ve Google Reklamı imajı gözünde bitiyor. Adwords uzmanlığı çok uğraşmayı değil tekniği gerektirir.

Adwords Uzmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır ?

Zaten tecrübeden bahsetmeme gerek yok; uzmanlık sertifikasına biraz değinecek olursak; eğitim sonucunda girilen ve %80 geçme notuyla alınan ( partners duvarına işlenen ) belgeyle adwords uzmanlığı sertifikası diyoruz. Sınav online oluyor ve 1 senelik geçerlilik süresi var. Çoğu ajans ise çalışanlarının başına bilen birini koyup çalışanına sertifikayı aldırıyor 🙂 bu gözler şahittir.

Adwords Uzmanlığı

Adwords Uzmanlığı

Eğitimi nerden alabilirim diyorsanız; Google Türkiye’nin İstanbul 4.Levent’te ki ofisinde sene içinde sürekli eğitimleri oluyor; ayrıca bazı eğitim firmaları da bu eğitimi veriyor ( önermem) veya özel ders olarak bu eğitimi alabilirsiniz ( öneririm ). Bunların hiçbiri olmasın diyorsanız; online döküman ve videolardan sınavlara hazırlanabilirsiniz; ama unutmayın ki;

Online’da ki büyük sırlar; offline’da ki küçük sohbetlerde ağızdan kaçar.

Bundan dolayı Google Türkiye eğitimlerini veya bu eğitimlere sürekli katılan birinden özel ders almanızı tavsiye ederim.

Eğitimleri tamamladınız; pratikte edindiniz; şimdi sıra da sınava girmek var. Öncelikle Google Partners‘tan bir account açmanız gerekiyor. Sınavda ilk defa başarılı olamazsanız tekrar tekrar girmeniz mümkün; üstelik sahip olduğumuz ama çıkaramadığımız bor madenleri yalanı gibi 50 tl’lik bir sınav ücreti de yok; tek yapmanız gerek sınavı başaramayınca 7 gün beklemek 🙂 Sınavda başarılı olamazsanız üzülmeyin; ajans çalışanı değilse kimse ilk seferinde başarılı olamaz; ama unutmayın Neo’da ilk seferinde başaramamıştı.

adwords-uzmanligi-emre-beyaz-blog-istanbul-seo